Türkiye'de en az iki milyon işitme engelli var. "İşaret dilimiz, anadilimizdir" diyen engelliler tüm kamusal alanlarda tercüman istiyor.

“Ben yalnızca işitme engelliyim, yaşam engelli değil” diyor 25 yaşındaki Serkan Köseoğlu ve devam ediyor: 

“Doktor ve hemşireler beni anlamadığı için uzun süre bekletildikten sonra neyimin olduğunu bile anlamadan elime bir reçete tutuşturdu. İşitme engelli olmak ezilmek demek. 

Devletten bizim için kamusal alanlara tercüman istiyorum. Hastanede, karakolda, okulda, havaalanında, aklınıza gelecek her yerde bir tercümana ihtiyacımız var.” 
Köseoğlu’nun anlattığı bu sorunu  Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen ‘işitme ve konuşma engelli’ herkes yaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre ‘işitme engelli’ sayısı 2,5 milyon. Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu bu rakamı ‘3 milyona yakın’ olarak açıklıyor. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ise 2002’de yapılan son araştırmaya göre ‘işitme ve konuşma engelli’ olanların sayısını şöyle veriyor: Türkiye’de toplam 8,5 milyon özürlü var. Bu sayının yüzde 22’si işitme ve konuşma özürlü. Yani Türkiye’de yaklaşık 2 milyon işitme ve konuşma engelli var. 

İşitme engellilerin toplumda yaşadıkları en büyük sorun ‘anlaşılamamak.’ Bunun için de kendi ifadeleriyle ‘anadilleri olan’, işaret dilinin Anayasal bir hak olarak tanımlanmasını istiyorlar. Çünkü ‘anlaşılamamanın’ bedelinin ne kadar ağır olduğunu biliyorlar. Kimi hastanede işaret dili bilmeyen doktorun yazdığı reçeteyle alerjik reaksiyon geçirdi, kimi sağlık raporu için üç gün hastanede derdini anlatmaya çalıştı, kimi de yanlış teşhisin bedelini hayatıyla ödedi. 

Hastaneler ‘dil’ öğretiyor 
Sağlık sektöründe, işitme engellilerin yaşadığı iletişim sorununa son vermek için çözüm üretmeye çalışan bazı hastaneler harekete geçerek, hekim ve hemşirelerin de aralarında olduğu çalışanlarına işaret dili eğitimi vermeye başladı. Sağlık çalışanları Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu’nca işaret dili eğitimi alıyor. Şişli Etfal, Dünya Göz gibi hastaneler, sağlık personeli için işaret dili eğitimini alan kurumlar arasında. Bazı üniversiteler de, hemşirelik bölümünde okuyan öğrencilerine işaret dili eğitimini zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor. 

Anadilimiz ‘işaret dili’ 
Federasyon Başkanı Ercüment Tanrıverdi, “İşitme ve konuşma engelliler için ‘işaret dili’ anadil anlamına geliyor. Ve Anayasa’ya göre de bu bir hak. Türkiye’de 60 işitme engeliler için okul var. 45 tanesi ilköğretim, 15 tanesi lise. Ama işaret dilinde eğitim veren anaokulu yok” derken, İstanbul İşitme Engelliler Turizm, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seçil Tanrıverdi’yse “Devlet bizi duymuyor” diyor ve devam ediyor:

“Yalnızca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hatırlanmak istemiyoruz. İşitme engelliler hastanede, karakolda, devlet dairesinde, yolculukta sıkıntılar çekiyor. Kendini ifade edemeyen biri toplum içinde ne kadar varolabilir? Ancak anadilimiz olan işaret diliyle, iletişim kurabiliriz. Özellikle hastanelerde işaret dili bilen tercümanlara ihtiyaç var. Yanlış teşhis ve tedavi yüzünden hayatını kaybeden işitme engelliler var. Hastanelerin adımı olumlu, buna her alanda ihtiyaç var.” 

Korkuyorum 
Tığral Makul: Doktorlar bir şey anlamıyor, reçete verip gönderiyor. Bir kaç yıl önce ağır bir alerjik reaksiyon yaşadım. Korkudan doktora gidemiyorum. Annem ve babamla hastaneye gidiyorum. Bir işitme engelli arkadaşımız verilen yanlış ilaç yüzünden hayatını kaybetti. 

Anlaşılmıyorum
Mustafa Çil: 25 yaşımdayım ve bilgisayar operatörüyüm. Hastaneye annem ya da babamla gitmek zorunda kalıyorum. Sağlık raporu almak için hastaneye gittiğimde sırf beni anlamadıkları için ‘ Bugün git yarın gel’ dediler. Ertesi gün de değişen bir şey oymadı. Yine geri gönderdiler. Üçüncü seferinde artık annemle annemle gitmeye karar verdim. Bu kez sorunumu halledebildim. 

Eziliyorum
Serkan Köseoğlu: Birkaç hafta önce, hastaneye gitmem gerekti. Doktor ve hemşireler beni anlamadığı için uzun süre bekletildikten sonra neyimin olduğunu bile anlamadan elime bir reçete tutuşturdular. İşitme engelli olmak ezilmek demek. Kamusal tüm alanlarda tercüman lazım. 

BM: 2.5 milyon
Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre işaret dili eğitimi alanında pek çok ülkeden 50 yıl kadar geride. BM raporuna göre Türkiye’de ki işitme ve konuşma engelli sayısı 2,5 milyon. 

Federasyon: 3 milyon
Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu rakamlarına göre Türkiye’de 3 milyona yakın işitme ve konuşma engelli var. Türkiye’de ‘İşaret dili’ eğitimi veren anaokulu yok. 

Devlet: 2 milyon
Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı araştırmasına göre Türkiye’de 8.5 milyon özürlü var. Bunların yüzde 22’si işitme ve konuşma engell yani yaklaşık 2 milyon kişiden söz ediliyor.

KAYNAK: RADİKAL

Sky Bet by bettingy.com